Cennette Allah'ı görmek nasıl olacaktır. Allah görülecekse bir zaman ve mekan da olmaz mı?

Soru Detayı

- Duyduklarıma göre insanların bir kısmı Allah'ı ahirette görecekmiş, yani perde kalkacakmış diye duydum.Yani bu konuda insanın aklına yığınla soru geliyor, mesela, düşündüğümüz zaman;

- Her şeyi yaratan Allah zamanı, mekanı, ikili ilişkiler, geçen süre zarfında olan ne varsa her şey Allah'ın takdiri ve yaratmasıyla gerçekleşen şeyler. Ancak bunların yaratıcısı olan Allah'ı biz nasıl bir halde göreceğiz?

- Yani "hâl" demek de mantıklı mı, yani bir nur perdesi desek, nuru yaratan da Allah. Yani eğer ki Allahı görecek olursak, bu bizim dünyalı tabirimizle "belli bir zaman" çerçevesinde olur ve ancak zaten zamanın yaratıcısı Allah, nasıl olsun böyle bir şey, bize gösterilecek olan bir perdede yaratılmış olan nur gibi bir şey mi yoksa?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ehl-i sünnet alimlerinin ittifakıyla, insanlar cennette Allah’ın cemalini görürler. Ancak bu görmenin şekli belirsizdir.

Allah, şu adan nasıl bütün zaman ve mekânlardan münezzeh ise, orada da yine bunlardan münezzehtir. Allah, insanları ve başka varlıkları belli bir zamanda ve belli bir mekânda yaratıyor. Ve bu hiçbir zaman Allah’ın zaman veya mekânın içine girdiği anlamına gelmez. Cennette de insanların Allah’ı görmesi, onu belli bir zamna-mekân veya frekans alanına sokacağı manasına gelmez.

Kaldı ki Allah’ın görülüceği Ehl-i sünnetçe kesin olmakla beraber, nasıl görüleceği ise bilinmemektedir. Bizim kanaatimize göre, Allah’ın mahiyeti hiçbir zaman bilinmez ve böyle bir tarz görme de tahakkuk etmez.