Cemaatle namazda, sünneti kıldıktan sonra farzı beklerken sesli Kur'an (üç İhlas, Fatiha,..) okumak uygun mudur?

Soru Detayı
Sünnet namazı kıldık.farzı bekliyoruz; ama kendimiz, ama imamla kılacağız. Sünnette var olan, okunması gereken dua, ayet vs. var mı? İlla bir şey okunacak mı, yoksa direkt olarak farz mı kılınır? Üç İhlas okunur mu? "el-Fatiha" denilip de cemaatin okuması da sağlanır mı?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sünneti kıldıktan sonra farzı beklerken muhakkak bir şey okumak gerekmez. Bir kısım insanlar bu arada sünnet kıldıkları için, sesli bir şekilde Kur'an okumak doğru olmaz. Bunun yerine herkesin hususi ve sessiz olarak zikir ve tesbihle meşgul olması daha uygundur.

"İhlas okumak" dîni bir davranıştır. Ancak farzlardan önce okunması, ya da okunmaması konusunda bir şey yoktur. Konu, günlük hayatın işleyişiyle ilgili ve akılla bilinen bir konu da değildir.

Öyleyse cemaate bunun, gerekli olduğu ve onsuz namazın tam mükemmel olmadığı intibaını verecek şekilde okunması bid'attır. Mesela önemli bir Hanefî fıkıhçısı olan İbn Abidin'e (1250) göre bu gibilerin terkedilmesi vaciptir.