Camide özel bir yer edinmek ve hep orada kılmak uygun mu?

Soru Detayı

- Bazı kimseler her zaman aynı yerde namaz kılar, sanki ona özelmiş gibidir, bu durumun dini açıdan bir sakıncası var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hayır, uygun değildir. Cami ve mescit gibi yerlerde cemaatten birinin kendisine özel yer edinmesini Hz. Peygamber (asm) Efendimiz uygun görmemiş ve bu durumu:

“Devenin bir kere beğendiği yeri kendine hep yer olarak seçmesine” benzetmiş ve “Bu kişinin mescide kendine bir yer ayırarak, hep orada namaz kılmasından sakındırmıştır. (bk. Camiu’s-sağir, h.no: 9513)

Bu nedenle cemaatten birinin camide kendine özel bir yer edinmesi ve hep orada namaz kılması mekruhtur.

Görevlilerin ilgili yerlerinde ve fatih dediğimiz imam hata ederse, onu düzeltecek özelliğe sahip kişilerin imamın arkasında durması gibi bir durum söz konusuysa, elbette bir sakıncası olmaz. Zira bu durum kişiye özel değil görece ve sıfata özel bir durumdur.