Cami ve mescitleri yaptırmanın sevabı nedir?

Tarih: 31.05.2011 - 00:00 | Güncelleme:

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kur'ân-ı Kerim'de bir ayette, mescitleri yapacak olanlarda dört ana vasfın arandığı görülmektedir. Allah Teâlâ şöyle buyurur:

"Allah'ın mescitlerini, ancak Allah'a ve ahiret gününe inanan, namazı gereği üzere kılan, zekâtı veren ve Allah'tan başka kimseden korkmayanlar imâr eder. İşte bunların doğru yolda olup başarıya ulaşacakları umulur." (Tevbe, 9/18).

Mescitler Allah Teâlâ'ya ibadet amacıyla yapıldığı için büyük bir şerefe sahiptir. Bu yüzden her mescite "Beytullah (Allah'ın evi)" denir.

Sadaka-i câriye, sürekli ecir getiren sadaka anlamına gelir. Bir hadiste sürekli ecir kaynağı olan ameller şöyle belirlenir:

"İnsan öldüğü zaman amel işlemesi kesilir. Ancak üç şey bundan müstesnadır. Sadaka-i cariye, kendisinden yararlanılan ilim veya kendisine hayır dua eden salih çocuk." (Dârimi, Mukaddime, 46).

Bu hadiste zikredilen sadaka-i câriye; yol, köprü, çeşme, mescid, yoksullar için aş evi, hastahane ve okul gibi hayır yerlerini kapsamına alır. İnsanlar bu gibi yerlerden yararlandığı sürece, bunları yaptıranlar, yapılmasına sebep olanlar, yol gösterenler ve destek olanlar, gerek sağlıklarında ve gerekse vefatlarından sonra ecir almaya devam ederler.

Hadiste bu konuya şöyle yer verilir:

"Kim iyi bir çığır açarsa, bununla amel edenlerin ecri kadar ecri bu çığırı açan alır. Kötü bir çığır açan da bununla amel edenlerin günahı kadar günahı yüklenir." (Müslim, İlim, 15; Zekât, 69; Nesâî, Zekât, 64; İbn Mâce, Mukaddime,14; Dârimî, Mukaddime, 44; Ahmed b. Hanbel, IV, 357, 359-361, 362).

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

enver_30

cok tesekkur ederım allah razı olsun

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Anonim

ben de teşekkür ederim...Allah razı olsun

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
seymen537

peki tamamladıktan sonra sehiv secdesi lazım olur mu?

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editör (hasanfidan)

Sehiv secdesi gerektiği halde yapmayan kişinin namazı geçerlidir. Ancak bilerek sehiv secdesini terketmişse günah işlemiş olur ve namazın sevabını azaltır.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
selimatal

Sayın editör, öncelikle hizmetiniz için teşekkürler.. Allah (c.c.) sizden razı olsun. Ben ismini hatırlayamadığım bir kaynakta şöyle okuduğumu hatırlıyorum: "Namazda kaçıncı rekatta olduğunu şaşırmak, şeytanın vesveseleri nedeniyledir. Nitekim şeytan önce mümine namazı kıldırmamaya, başaramazsa geç kıldırmaya, onu da başaramazsa uyku hali getirmeye ve esnetmeye, yine başaramazsa da kaçıncı rekatta olduğunu şaşırtmaya çalışır. Bu nedenle şeytanın vesvesesinin galip gelmemesi için namazı bozmak doğru değildir.." mealinde bir cevap okumuştum...

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
RIDVAN YANA

YÜCE ARŞIN SAHİBİ OLAN ALLAH bu siteyi açtığınız ve soruları cevapladığınız için sizden RAZI OLSUN

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
bahtsız395

Allah razı olsun

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun