Cami minarelerinde hangi tür seslenmeler caizdir?

Soru Detayı

​Caminin hoparlöründen kayıp ilanı yapmak hadisçe yasaklanmış diyorlar doğru mudur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Camilerin inşasındaki asıl maksat, oralarda Allah'ın isminin anılması ve Allah'a ibadet edilmesidir. Minareler de bu camilerin bir parçasıdır.

Değişik bölge ve kültürlerde birbirinden farklı biçimlerde olmakla birlikte, camilerin ve minarelerin mimari üslup ve tezyinatına önem vermek, İslam sanat ve medeniyetinin bir gereğidir.

Bu itibarla camilerin asıl işlevini unutturacak derecede lüks ve israfa kaçmadan tezyininde / süslenmesinde bir sakınca olmaz.

Camiler Allah’ı anmak için kurulmuş yapılardır.  (Nur, 24/36-37)

Kuruluş amacına aykırı olan şeylerin camide icra edilmesi doğru değildir. Hz Peygamber (asm) de camide kayıp ilanı yapmayı yasaklamıştır. (Müslim, Mesacid 79)

Bu yüzden cami içinde kayıp ilanı yapmak caiz değildir.

Cami minarelerinde yapılan duyurulara gelince; minarelerde bulunan hoparlörlerden yalnızca ezan ve sala okunması gerekir.

Diyanet İşleri Başkanlığımız mevzuatında, millî güvenliğin icap ettirdiği durumlar ile yangın, deprem, sel felaketi gibi olağanüstü durumlar hariç olmak üzere cami hoparlörleri, ezan ve gerektiğinde sala dışında kullanılmayacağı belirtilmiştir.