Çalınan paramızı sadaka olarak sayabilir miyiz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Çalınan paramızı ayrıca “sadakadır” demeye gerek yoktur. Zaten bir malın çalınması veya kaybolması bizzat sadakadır.

Hz. Cabir’in rivayetine göre Hz. Peygamber (asm) Efendimiz şöyle buyurdu:

“Müslüman bir kimsenin diktiği (veya ektiği) bir üründen yenilen de sadakadır, çalınan da sadakadır, vahşi, yırtıcı hayvanların yediği de sadakadır, kuşların yediği de sadakadır, hülasa herhangi bir kimse (bir canlı) o üründen eksilttiği bir şey de (miktarı ne olursa olsun o da) sadakadır.”  (bk. Müslim, Misakat, 7, no: 1552)

Bediüzzaman Hazretlerinin şu ifadeleri de söz konusu hadis-i şerifin bir nevi tercümesi gibidir:

“Hem bu bağdan çıkan mahsulattan kim yese -hayvan olsun, insan olsun; inek olsun, sinek olsun; müşteri olsun, hırsız olsun- sana bir sadaka hükmüne geçer. Fakat o şart ile ki: Sen, Rezzak-ı Hakikî namına ve izni dairesinde tasarruf etsen ve onun malını, onun mahlukatına veren bir tevziat memuru nazarıyla kendine baksan...” (Sözler, Yirmi Birinci Söz, s. 272)