Büyük günahları işlememek için küçük günahları mübah görmek caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Büyük günahlardan kendimi koruyayım diye küçük günahları işlemek düşüncesi aslında nefis ve şeytanın bir hilesidir.

Küçük diye işlenmeye devam edilen günahlar zamanla terk edilemeyecek dereceye gelir ve insan onların müptelası olur. Bu durum manevî hayatın yavaş yavaş yaralanmasına, kalbin letafetini kaybetmesine, ibadet ve zikirden lezzet alınmamasına, pek çok ruhani, nurani nimetlerden istifade edilmemesine sebep olacağı için büyük zararları netice verebilir.

Bediüzzaman Hazretleri “Her bir günah içinde küfre gidecek bir yol var” buyuruyor; yani insan günahları terk etme düşüncesi taşımaz ve sürekli işlemeye devam ederse önceleri tövbe istiğfarla imha edilecek küçük bir kurt hükmündeki günahlar, zamanla kalbini ısıran, ruhunu zehirleyen dehşetli bir yılana döner.

Örneğin işlediği bir günahı insanların görmesinden çok utanan bir insan bilir ki Melekler onu hem görüyorlar, hem de mahşer günü aleyhine vesika olacak şekilde kayıt ve zapt altına alıyorlar. İşin varıp Cehenneme dayanacağını bildiği için “Keşke Melekler olmasaydı” şeklinde itikadî açıdan mayınlı alanlarda ayak sürçmeye başlar.

Bu durumda iken dinsiz cereyanlar ve şeytanın yardımıyla Meleklerin vücudunun yokluğuna dair duyduğu bir safsataya büyük bir hakikatmiş gibi sarılma ihtiyacı duyar ve nihayet isyan bayrağını çekerek hainler güruhuna dâhil olur. Her bir günahın böylesine potansiyel bir küfür taşıması ve dolayısıyla dinden çıkmak gibi dehşetli sonuçları doğurması ihtimaline istinaden en küçük sanılan günah dahi küçük değildir, küçümsenmemelidir.

İnsan günahın mahiyetinden daha ziyade günahı kime karşı işlediğini düşünürse nasıl bir yanlışın içinde olduğunu anlar. Bu cümleden olarak Muhyiddin-i Arabî Hazretlerine sormuşlar: “Büyük günahlar hangileridir?” Cevaben “Küçüğü var mı ki!” demiş.

Sonuç olarak diyebiliriz ki, bütün günahlara karşı mesafeli durmalıyız, onlarla aramızı açmalıyız; olur da cazibe alanlarına kapılırsak derhal tövbe istiğfar ile temizlenmeliyiz.