Bütün manalar kapandı, yardım eder misiniz?

Soru Detayı

- Evliyim eşim de Kuran tefsiriyle ve hadis şerhleriyle çok alakadar olmasa da sohbetlere gidiyor, az önce sohbete gitti ve ben o yokken okuduğumda çok güzel anladım lakin az önce onu aldım ve eve geldik tekrar okumaya başladım ve sanki bütün manalar kapandı; bu evlendiğimizden beri böyle ne yapmam gerekiyor ve ben okuyup anlamadığım sürece çok bunalıyorum, lütfen yardım eder misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Tefsir ve hadis şerhleri okuma konusundaki gayret ve çabanızı tebrik ederiz. İnşallah okumanız devam ettikçe manalar da açılacaktır.

Anlaşılması çaba ve odaklanma gerektiren eserler, meşgul bir zihinle tam anlaşılmayabilir. Çünkü insanın zihninden bir günde binlerce düşünce geçiyor, ayrıca evde, dışarıda, televizyonda veya telefonda binlerce uyarana maruz kalıyor.

Tüm bunlar ister istemez insanın düşünme ve kavrama yeteneğini bazen yavaşlatabiliyor.

Zihnin diğer dünyevi sorunlardan veya uyaranlardan uzaklaştığı oranda bu eserleri kavraması da kolaylaşır.

Muhtemelen siz de gittiğiniz yerde veya yalnızken zihnen daha iyi odaklanabildiğiniz için iyi anlıyorsunuz. Ama eşinizle birlikte olduğunuzda başka dünyevi konular ve uyaranlar zihninizi doldurduğundan anlamanız da zorlaşıyor.

Bir diğer muhtemel neden, eşinizin bazı olumsuz yorumlarından dolayı, onun yanında kendinizi ispatlamak zorunda hissediyorsunuz. Bu da sizin zihninizi tıkayabiliyor.

Bu konuda eşinizin takdiri, sizi ve yorumlarınızı beğenmesi, olumlu geri dönüşleri sizi bu baskıdan kurtaracaktır. Bu konuyu eşinize açıkça ifade etmekten çekinmeyin. Yani başka zaman okuduğunuz tefsir ve şerhi anlamanıza rağmen, onun yanında anlamadığınızı, bundan dolayı yardımına ihtiyacınızın olduğunu söyleyebilirsiniz. Eğer, anlama yeteneğinizi ve bilginizi eleştiri, küçümseme, hafife alma, aşağılama varsa bundan vazgeçmesini isteyebilirsiniz.

Ayrıca, eğer bu durum varsa, sizin kendinize olan öz güveniniz arttıkça zihniniz de baskıdan kurtularak rahat düşünebilecektir.

Eşinizle birlikte iken bir süre, manaya odaklanmadan ve düşünmeden sadece okuyun. Nitekim bildiğiniz gibi ayet ve hadisler, bunların tefsirleri ve şerhleri, sadece akla hitap etmiyor, kalbe, ruha ve bütün duygulara hitap ettiği için onlar da hissesini alacak. Yani her zaman manaların açılması şart değildir.

Elbette okumanın en önemli maksadı, anlamak ve ona uygun yaşamaktır. Ancak içinde bulunduğunuz bu hassas durumdan dolayı, bazen mananın açılması konusunda kaygılanmaktan vazgeçip, konuyu akışına bırakmanız da size iyi gelecektir. Çünkü kaygı hem konuşmayı hem de düşünmeyi baskılar.

Eşinizle ilişkilerinizi düzelttikçe bu sorun da inşallah hâllolacaktır.