Burs ve maaşların bankaya erken yatmasından sorumlu muyuz?

Soru Detayı

- Bankalara bir hafta erken yatan maaşlar ve bursların bankalar tarafından yanlış kullanılması.
- KYK kredisi, bursu ve hatta maaş kartlarında bile devletten bir hafta erken alınan ödemeler bankalar tarafından çeşitli yatırımlar, faiz geliri vb amaçlar için kullanıldıktan sonra öyle yatıyormuş.
- Bu doğru mu, doğruysa caiz olmayan bir durum var mı, ne yapmamız gerekiyor?
-  Mali durumum yerinde, KYK kredisi almamam daha mı iyi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir kimsenin parası, rızası ile faizcilikte kullanılırsa, o kimse günah işlemiş olur.

Rızası dışında faizcilikte kullanılıyorsa ve kişi o paraya muhtaç ise kullanan günah işlemiş olur, muhtaç olan ilk imkânda alır, anapara ona helaldir, faizden de verirlerse, onu yoksullara veya hayır kurumlarına verir.