Boş duranı Allah sevmez, sözü hadis midir?

Soru Detayı

a) Boş duranı Allah sevmez, hadis midir?
b) "Bir gün, Peygamber efendimiz, bir yerden geçerken, boş duran birisine selam vermedi; fakat dönerken aynı adama selam verdi. Eshab-ı kiram, (Ya Resulallah, geçerken selam vermediniz, dönerken niye selam verdiniz) diye hikmetini sordukları zaman, cevaben buyurdu ki: (Giderken hiçbir iş yapmıyordu. Boş duranı Allah sevmez. Allah’ın sevmediğine selam vermeyi uygun bulmadım. Dönüşte ise bir çöple olsa bile, yeri karıştırıyordu. Yani bir şeyler yapıyordu. Onun için selam verdim.)"
- Bu hadisin kaynağı var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

a) Boş duranı Allah sevmez, anlamında bir hadis rivayeti bulamadık.

Ancak, Abdullah İbn Mesud’un şu anlamda bir sözü vardır:

“Dünya veya ahiret işlerinden biriyle meşgul olmadan boş duran kişiyi görmekten hoşlanmam.” (bk. Keşfu’l-hafa, 1/250)

Bununla beraber, Hz. Peygamber (asm), boş vaktin kıymetini,

"İnsanların çoğu sıhhatin ve boş vaktin kıymetini bilmezler." (Buharî, Rikak 1) ve

"Hastalığın için sıhhatinden, ölümün için hayatından istifade et. Vaktini boş geçirme." (Buharî, Rikak 3)

sözleriyle ifade etmiş, mahşer günü kişinin ömrünü nerede harcadın, gençliğini nasıl tükettin gibi sorulara muhatap olacağını haber vererek, zamanın en iyi bir biçimde değerlendirilmesini teşvik etmiştir.

Diğer taraftan,

"Kıyamet koparken sizden biriniz elinde bir hurma fidanı bulunursa, şayet ölmeden önce onu dikmeğe güç yetirebilirse onu diksin." (Buharî, el-Edebü´l-Müferid, 1/499)

buyurarak, çalışmayı ve hayırlı işlerden geri kalmamayı anlatmak istediği görülmektedir.

b) “Bir gün, Peygamber Efendimiz, bir yerden geçerken, boş duran birisine selam vermedi...” diye başlayan bilgileri kaynaklarda bulamadık.