Borsa yükselecek diye alım yapmak caiz mi?

Soru Detayı

- Borsada bu hisse teknik analizine bakılırsa yükselecek diyen gruplar var ve bu sayede onu takip edenler yüklü miktarlarda bahsedilen hisseden satın alıyor. Doğal olarak fiyat yükseliyor ve sonra yüksek fiyattan satıyorlar. Uzak durmaya çalışıyorum bu hisselerden.
- Ama kesin konuşmayan, falan haber var yükselebilir diyen, yabancı alıyor var bir şeyler diyen güven veren kişilere uyuyorum.
- Mesela falan şirket falan kişilerle ortak oldu, falan işine girdi yükselebilir diyen kişilere uyuyorum.
- Bu caiz mi yaptığım?
- Yükselecek deyip kesin konuşan gruplara uymuyorum. Uymam caiz olur mu?
- Bugüne kadar yaptıklarım caiz değilse kazancı ne yapmalıyım?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Borsada yatırım yapacağınız şeylerin meşru olması gerekir.

Meşru ve helal olan işlere ve şirketlere ait hisse senetleri gibi şeylere, değeri artma ihtimalini göz önüne alarak yatırım yapmakta sakınca yoktur.