Borcumu ödemek için kredi mi alayım, evimi mi satayım?

Soru Detayı

- Ben aylık 5000 TL. civarında geliri olan bir esnafım.
- Bundan 3-4 yıl önce aile apartmanı yaparken nakite sıkıştım. Eniştemin (o sıralarda evi sattığı için) elinde olan nakti, 2 yıl sonra aynı değerde ona bir ev almak şartıyla kullandım. 2 yıl geçince ondan ek süre istedim, o da verdi.
- Nihayetinde ona olan bir ev borcumdan (yaklaşık 210 bin TL.) 50.000 TL.sini ödedim. 150.000 TL. borcumu da artık vermem gerekiyor.
- Üzerimde şu an bir kendi oturduğum daire, annemin oturduğu daire ve bir de kiraya verdiğim dükkanım var.
- Enişteme olan borcumu ödemem için mülkümden birini satarak mı ödemem gerekiyor?
- Yoksa esnaf kefaletten kredi alarak veya devlet-katılım bankalarından ev aldırıp sonra bankaya borçlanmak suretiyle borcumu ödeyebilir miyim?
- Harama girmek istemiyorum, ama artık eniştemle aramın bozulmaması için borcumu da ödemem gerekiyor.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İmkânı olduğu halde borcunu zamanında ödemeyen kimse, günahkâr olur. O halde, sizin bu borcunuzu ödemeniz, helallik almanız ve tövbe etmeniz gerekir.

Borcunuzu faizli kredi gibi haram yollarla ödemeniz caiz değildir.

Sizin helal yoldan borcunuzu kapatacak fazladan eviniz varsa ve bundan başka faizsiz kredi ve daha başka helal yoldan borcunuzu ödeme imkânınız yoksa, evinizi satıp borcunuzu ödemeniz dinen zorunludur.

Ayrıca katılım bankalarından yapılacak işlemlerde yalan beyan ve aldatma haramdır, caiz olmaz.

Haramdan sakındığınız için sizi tebrik ederiz. Haram, gerçekten ateşten gömlektir.