Borcu olduğu için geçmişte fitre veremeyen kişi daha sonra ödemesi gerekir mi?

Soru Detayı
Borcu olduğu için geçmişte fitre veremeyen kişi daha sonra ödemesi gerekir mi?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Fitreyi hür Müslüman ve asıl ihtiyacından fazla nisap miktarı bir mala sahip olan kişilerin vermesi gerekir. Bu bakımdan ihtiyacından fazla ve nisab miktarı mala sahip olmayan kişinin fitre ödemesi gerekmez.

Borcunuz olduğu için geçmiş dönemlerin fitresini ödemeniz şart değildir. Ancak maddi imkanınız varsa ödemenizi tavsiye ederiz.