Biz yurt dışından Türkiyeye arabalarla gelirken, bazı ülkelerde rüşvet vermek zorunda kalıyoruz. Sonucu her ne olursa olsun vermeyelim mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bilindiği gibi rüşvet vermek ve almak büyük bir vebaldir. Dinen rüşvet veren de mel'un, alan da mel'undur.

Bununla beraber maalesef her asırda ve her yerde bu beşeri hastalık devam etmiş ve etmektedir. Allah korkusundan başka ilacı da yoktur. Zira her yerde her dairede ve her odada devlet kontrol memurunun bulunması mümkün değildir.

Rüşvet sadece iki yerde verilebilir:

1. Haksız bir yerde hapis ve işkenceye maruz kalındığında,

2. Malın elden gitmeye maruz kalındığı zaman rüşvet vermek çare ise, ona başvurabilir.(Şirvânî, VI/137; İbn-i Abidin, V/272).

Bu durumlarda rüşvet veren Allah'ın indinde mesul değildir. Fakat alan Allah'ın lanetine müstahaktır.

Bir insan, kendisine haksızlık yapılmasını engellemek amacıyla rüşvet verse, bundan mesul değildir. Bu bakımdan, eğer bu ülkelerden geçerken rüşvet vermeden geçmenize izin verilmiyorsa, zaruretten dolayı verilebilir. Ancak alan kişi bundan mesuldür. İmkan varsa bu durumu o ülkenin yetkililerine bildirmek gerekir.

(Halil GÜNENÇ, Günümüz Meselelerine Fetvalar, I/349; II/305).