Birden fazla evliliği İslamiyet nasıl hoş karşılar?

Soru Detayı

- Esma binti Umeys hem Hz. Ali hem Hz. Ebubekir ile evlenmiş. Peygamberimizin iki kızı da Hz. Osman ile evlenmiş. Evet öldükten ve iddet süresi bittikten sonra bile olsa nasıl böyle bir şey olur, ne kadar doğru?
- İslamiyet böyle bir şeyi nasıl hoş karşılar?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Esasen bu hüküm bir izindir, hiç kimse mecbur değildir. İsteyen bu izni kullanır, istemeyen kullanmaz.

Bir kadın boşandıktan veya kocası öldükten sonra, sırayla birden fazla evlilik yapabilir. Keza kız kardeşi ölen bir kadının eniştesi ile evlenmesinde bir sakınca yoktur.

Bu itiraz netice itibariyle Allah’a yapılmış olur. Çünkü İslam şeriatı Hz. Peygamber (asm) Efendimizin Allah’ın izniyle ortaya koyduğu bir sistemdir.

Unutmamak gerekir ki, şeriat, Allah’ın benimseyip vahiy olarak gönderdiği bir nizamdır.

Hz. Peygamber (asm) Allah’ın emrine ve iznine aykırı bir hüküm koymayacağına göre, bu hükmün asıl sahibi Allah’tır.

Bu tür vesveselerden tövbe istiğfar etmek gerekir.