Bir sünnetim alaya (hafife) alınıyorsa onu terk edin, mealinde bir hadis var mıdır? Buna göre sakal alaya alınırsa, terk etmek mi gerekir?

Tarih: 06.04.2010 - 00:00 | Güncelleme:

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sorudaki şekliyle herhangi bir hadis rivayetine rastlayamadık.

Yalnız bu konuda İmam Gazalî’nin -Sema’la ilgili olarak- söylediği şu sözlerini nakledebiliriz:

“Bir şey fâsık olan kimselerin adeti haline gelmişse ondan uzak kalmak gerekir. Çünkü kim kendini bir topluluğa benzetirse o da onlardan olur. Bu prensipten dolayıdır ki biz; ‘bir sünnet şayet fâsık olan kimselerin şiarı haline gelmişse -onlara benzememek için- o sünnetin terk edilmesinin gerekli olduğuna’ hükmediyoruz.”
(İhya, 2/270).

Burada sünnetin alaya, hafife alınması değil, fasıkların adeti, nişanı, simgesi haline gelmesi söz konusudur. Bu sebeple, alay konusu olur diye, sakal ve cübbe gibi kisveler için bu hükme varmak doğru değildir.

Yalnız biz de şunu söyleyebiliriz ki, eğer bir sünnet bir farzı/bir vacibi işlemeye mani oluyorsa o sünneti terk etmek vacip olur. Örneğin bir kimse sarık sarmak veya cübbe giymek hatta sakal bırakmak ile ihtiyacı olan gençlere din iman dersini vermek arasında bir tercihe zorlanırsa, -farz ve vacip olan din iman dersini vermek için- o sünnetleri bırakması vacip olur.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun