Bir şirkete mamüller açık arttırma sisteminde satılıyor. Açık arttırma usulüne göre mal satmak caiz mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İki kişinin üzerinde konuştuğu bir konu sonuçlanmadan, üçüncü bir şahsın araya girerek onların işini bozması doğru değildir. Alışverişte de böyledir. Zaman zaman bunların getirdiği sıkıntıları görmekteyiz. Bir kardeşimizin almak için anlaşmaya başladığı bir alışveriş olumlu veya olumsuz sonuçlanmadan, aralarına girip o mala talip olmak doğru değildir.

Ancak bazı durumlarda açık artırma ile mal satışının caiz olduğunu Peygamberimizin (asm) bir uygulamasında görmekteyiz:

Fakir olan ve Peygamberimiz (asm)'den bir şeyler isteyen birisine, Peygamberimiz evinde olan segiyi getirmesini istemiş ve onu açık artırma ile satarak bir kısmıyla eve yiyecek almasını, kalanıyla da bir balta alarak çalışmasını istemiştir. (Ebu Davud, Zekat 26; Tirmizi, Büyu 10)

Özellikle umumu ilgilendiren konularda, çok fakir olan kimselerin malalrının satılmasında ve devlet mallarında açık artırmanın caiz olduğu söylenebilir.