Bir şey sadece insanlık için yapılırsa neden değeri olmaz?

Soru Detayı

- Bir şey Allah rızası için değil de yalnızca insanlık için yapılırsa neden değeri olmaz?
- Sorumu ayet ve hadislerle değil, akli delillerle yanıtlayınız.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Her şeyin değeri, değerlendirenin ölçüsü miktarıncadır.

Değerlendirenler insanlar olunca, onlar kendi ölçüleri uyarınca mükafatları verirler. Bu aslında yapılan iyiliklerin her türlüsünün Allah Teala'nın katında bir karşılığı olmasındandır.

Bu nedenle atasözümüzde denildiği gibi “iyilik yapılıp denize bile atılsa balık bilmese bile Halık bilir” denmektedir. Yani bu iyilik mutlaka güzel bir karşılıkla geri gelecektir. Bu nedenle insanlık için yapılan iyiliklerin de değeri vardır.

En küçük bir iyiliğin de değeri vardır. Hayvanlara, bitkilere, hatta cansız maddelere yapılan işlemlerden iyilik değeri olanlar mutlaka karşılık bulacaktır.

Allah için yapılan bir iyiliğin ise yalnızca karşılığı ona aittir.

İyilik yapmak Müslim gayrimüslim herkes tarafından gerçekleşebilir ve değerlendireni tarafından karşılık bulur.

Allah Teala'nın razı olduğu biçimde iman da bir iyiliktir. Üstelik Allah Teala'ya karşı olduğu için karşılığı ona aittir.

Ancak şirk ehli olmak imanın iyilik halini kötülüğe çevirir. Bu nedenle yanlış itikatlar ve inançlar, Allah hakkında yanlış ve kötü zanlarda bulunmak demektir ve bu açıdan iyilikten yana karşılığı yoktur.