Bir Müslümanın, gayrimüslim babasının malından alması haram mıdır?

Soru Detayı

- Bir Müslümanın babası gayrimüslimse, onun mirasını alamıyor. O halde babası hayattayken onun malından alması haram mıdır?
-  Eğer babası mirasını özel olarak oğluna bırakmayı vasiyet etse, oğlu mirasını alabilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Gayrimüslim de olsa, babasının izni olmadan onun malından almak caiz değildir.

Normalde, ölünün varislerinden herhangi birine mirası vasiyet etmesi doğru değildir ve vasiyet etse bile, diğer varislerin rızası olmadan bu vasiyet yerine gelmez. Çünkü hadis-i şerifte “Varis olan kimseye (bir mal) vasiyet olmaz.” [Tirmizî, Vesaya 5, (2122); Nesai, Vesaya 5, (6, 247)] buyurulmuştur.

Ancak, İslam hukukuna göre, söz konusu olan kişi, gayrimüslim olan babasının varisi değildir. Herhangi bir insan ölürken yabancı / varisi olmayan bir kimseye vasiyet etmesi caiz olduğuna göre, varisi olmayan bu oğluna vasiyet etmesi de caizidir.

Bununla beraber, en iyisi babası daha hayattayken vermek istediği malı versin. Çünkü böyle bir muamele, hem İslam hukuku, hem de medeni hukuka göre bir problem teşkil etmez.