Bir kız, bakıma muhtaç olan anne babasına bakmakla yükümlü müdür?

Soru Detayı

-  Bir erkek veya kız anne babasını darü'l-acezeye (huzurevine) yatırırsa, bakmak yükümlüğünden kurtulmuş olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

a. Erkek kardeşleri varken kız çocuğunun sorumluluğu kalkar mı?

 Erkek kardeşleri var iken, kız sorumlu değildir.

b. Erkek kardeşleri bakmazlarsa kız çocuğu bakmak zorunda mıdır?

 Erkek kardeşleri bakmazsa, sorumluluk yakından uzağa doğru diğer erkek akrabaya düşer.

c. (Kızın) kocası izin vermiyorsa, anne babasına da başka bakan yoksa ne yapmalıdır?

 Kocasına ve çocuklarına karşı görevlerini aksatmadan anne babasına bakabilir.

d. Kocası izin vermediği için anne babasını darü'l-acezeye / huzurevine yatırırsa, bakmak yükümlüğünden kurtulmuş olur mu?

Üzerine düşeni yapmış olmak için onları yeteri kadar ziyaret de etmelidir.

e. Kocası karşı çıkmıyor ve bakmasına izin veriyorsa, yine de anne babasını darü'l-acezeye / huzurevine yatırırsa, bakmak yükümlüğünden kurtulmuş olur mu?

Bu da meşru bir sebebe dayanıyorsa olur; sırf kendi rahatlığı için olmaz.

f. Bir erkek çocuk, anne babasını darü'l-acezeye / huzurevine yatırırsa, bakmak yükümlüğünden kurtulmuş olur mu?

Bunun da meşru, makul, mücbir bir sebebi olmalıdır; yoksa sorumlu olur.