Bir kişi, daha ucuzunu bulduğundan dolayı, satın alıp anlaşma yaptığı hayvanları almaktan vazgeçebilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir alım satım akdi kesin olarak gerçekleştiği takdirde ve taraflar arasında “hıyaru’ş-şart” denilen en fazla üç güne kadar süresi olan “vazgeçme” imkânını sağlayan bir şart da söz konusu edilmemişse, bu akitten vazgeçmek caiz değildir. Böyle bir akit şartsız olarak gerçekleşmişse, buna “geçerliliği kesin” olan akit denilir ki, bu gerçekleştikten sonra -parası verilsin verilmesin fark etmez- her iki tarafın rızası olmadan taraflardan biri için bunun geri dönüşü olmaz. (krş. el-Fıkhu’l-İslamî, 4/246)

Ancak, eğer alınan malın fiyatı “gabn-ı fahiş” denilen ve aşırı bir aldatmayı beraberinde getiren bir şekilde ise bu takdirde mahkeme yoluyla bunu feshedebilir. Yoksa, sadece biraz daha ucuz bulduğu için ilk aldığı malı satın almaktan vazgeçmesi caiz değildir. (krş. a.g.e, 4/250-252)