Bir kadının tıp okuması, erkeklerin avret yerlerine bakması caiz mi?

Soru Detayı

- Tıp fakültesini okumak  isteyen tesettürlü bir bayanım. Ama doktor olunca hasta ayırt etme imkanım yok ve sonda takma gibi işlemlerde karşı cinse müdahale etmem dinen uygun mu?
- Yoksa yol yakınken böyle müdahaleler gerektiren bir mesleği hiç seçmemeli miyim?
- Bazı araştırmalar yaptım. Kimi hocalar sağlığı zaruret olarak görüp bu gibi durumlara izin verileceği yönünde konuşuyor kimi aksi yönde.
- Peygamber Efendimiz zamanında kadınlar erkek hasta muayene eder miydi, tutumumuz ne olmalı?
- Kararımı aydınlatacak en net şekilde cevabınızı bekliyorum.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Peygamberimiz (asm) zamanında ebe kadınlar doğum yaptırıyorlardı. Savaşlarda kadınlar, erkek hastaları tedavi ediyorlardı.

Doktor olan erkek ve kadın, kendi cinsinden olan insanların mahrem (avret, normal hallerde bakılması ve dokunulması caiz olmayan) yerlerine de bakıyor ve dokunuyorlar. Bu durum zaruret sebebiyle caiz oluyorsa, gerektiğinde karşı cinsin mahrem yerlerine de bakılır ve dokunulur.