Bir kadının ergen birisini emzirmesi ahlaksızca değil midir?

Soru Detayı

- Peygamberimiz zamanında Sehle Binti Süheyl, ergenlik çağında olmasına rağmen Salim’i emzirmiştir.
- Sayfalarınızda bu olayın Salim için özel bir ruhsat olduğunu söylemişsiniz.
- Salim’in yetişkin çağına gelmesine rağmen Sehle Binti Süheyl'in onu emzirmesi ahlaksızca değil midir?
- Bu durumun Salim için özel bir ruhsat olduğunu biliyorum, ama bu durum başka şekilde halledilemez miydi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Evvela Hz. Peygamberin (asm) herhangi bir icraatı için “ahlaksızca” tabirini kullanmak dini risk taşır.

“Hayır! Rabbine and olsun ki, onlar aralarında baş gösteren meseleler için senin hükmüne başvurup, sonra da senin vermiş olduğun hükme, gönüllerinde hiçbir sıkıntı duymaksızın tam bir teslimiyetle teslim olmadıkça iman etmiş olmazlar.” (Nisa, 4/65)

mealindeki ayette bu gerçeğin altı çizilmiştir.

- Bu ruhsat bir problemin zorunlu çözümüne yöneliktir. “Zaruretler haramı helal kılar.” düsturu bu konuda da geçerlidir.

- Eğer başka bir çözüm imkanı olsaydı, elbette o şekilde çözülürdü. Peygamberimiz (asm), nasıl bir çözüm önerirse en doğrusu odur. Zira Allah’ın Elçisi olarak, Allah’ın izniyle ve bildirmesiyle çözmüştür. O halde, en doğru, en güzel ve ahlaka en uygun olanı budur.

- Ebu Huzeyfe’nin, daha küçükken evlat edindiği Salim büluğ çağına ulaşınca, tek odalı bir evde onun Sehle’nin yanına girip çıkması karı kocayı rahatsız etmeye başlamış; Sehle, Hz. Peygamber Efendimize (asm) giderek durumu arzetmiş, Resûlullah da süt mahremliği meydana gelmesi için ona sütünden içirmesini tavsiye etmiştir. (bk. Muvaṭṭaʾ, Rada, 12; Müslim, Rada, 26-30)

Bu olaya istinaden büyük yaştaki kişilerin süt emmesiyle de süt hısımlığı meydana gelebileceği ileri sürülmüş, ancak bunun adı geçen sahabîlere has bir ruhsat olduğu belirtilerek bu görüş benimsenmemiştir.

Sehle doğrudan Salim’i göğsünden emzirmemiş, sütünü bir kaba koyup ondan ona içirmiştir. (bk. Nevevî, Şerhu Müslim, Raḍa 26 hadisin şerhi)