Bir kabre birden fazla ölü konulur mu? Bu durum birbirlerinin azap görmesini etkiler mi?

Soru Detayı
Günümüzde ölmüş birinin mezarına yedi-sekiz yıl kadar süre geçmişse, birinci derecen akrabasını bir önceki merhumun kemikleri kenara çekilerek bir sonrakini aynı mezara koyuyorlar, bunu hükmü nedir? Aynı mezara iki kişi konulduğunda bir önceki merhum rahatsız edilmiş gibi olmaz mı? Eğer iki kişi koyulabiliyorsa, bu kişilerden birinin kabir azabı varken diğerinin olmayabilir, bu birbirini etkiler mi?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir kabre iki kişinin konulması, birbirlerinin azap veya mükafat görmesine mani değildir. Nasıl ki aynı odada yatan iki kişi rüyasında biri cennet gibi manzaraları seyrederken diğeri kabuslar görebilir; biri diğerine mani olmaz. Aynı şekilde kabirde de bir kişinin nimet içerisinde olması diğerinin azap çekmesine mani olmaz.