Aile mezarlığında bir kabre birden fazla kişi konur mu, karı koca aynı kabre konur mu?

Tarih: 18.09.2006 - 19:00 | Güncelleme:

Soru Detayı
Aile içinde cenaze olduğu zaman aynı kabre konuluyor genelde, aile mezarlığında daha çok oluyor. Bu konuda kimler kimlerin kabrine konur ve ne kadar zaman geçmesi gerekiyor ve eşler aynı kabre konur mu?.
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir kabre birden fazla ölü koymak mekruhtur. Ancak salgın hastalık, savaş, deprem, sel felâketi gibi durumlarda, ölü sayısı fazla olur da her biri için ayrı bir kabir hazırlamak güçleşirse, o takdirde iki üç kişiyi bir kabre defnetmekte kerahet yoktur.

Karışık şekilde bir defin yapılıyorsa, o takdirde önce erkek yüzü kıbleye gelecek şekilde konur, onun arkasına erkek çocuğu onun arkasını da kadın konulur. Aralarında da fasıla bulunsun diye toprak yetiştirilir.(1)

Bir kabre konulan bir kaç erkek ise, takva yönünden daha çok bilinenine öncelik tanınır. Bunda eşit olurlarsa, en faziletlisi önce defnedilir.(2) Birkaç kadın ise yine aynı ölçülere göre defnedilir.

Kabirdeki Ölü Çürüyüp Toprak Haline Geldiğinde:

Bu durumda başka birini o kabre defnetmek caizdir. Kemikleri duruyorsa, toplanıp bir köşeye yerleştirilir, ara yere fasıla olsun diye toprak konulur. Ölünün çürüyüp çürümediği toprağın durumuna göre tesbit edilir. Bir de tecrübeyle sabit olabilir.(3)

Kaynaklar:

(1) El-Muhit - Radıyüddin Serahsî - Fetâvâ-yi Hindiyye.
(2) El-Muhit - Radıyüddin Serahsî.
(3) Et-Tebyin – Zeylaî.

(Celal Yıldırım, İslam Fıkhı, II/615, Uysal Kitabevi, Konya)

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun