Bir insan, nasıl kâmil mümin olur?

Soru Detayı

- Bir insan, nasıl bir anda kamil bir mümin haline gelir?
- O insan, iyi bir insan olduğu için Allah mı veriyor ona Allah'ı her saniye düşünmek ve sevmek hissini?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İman, cüz-ü ihtiyarinin sarfından sonra Allah'ın kalbe ilka ettiği bir nurdur. Öncelikle insan bir şeyler yapmalı, ondan sonra Allah hidayeti nasip eder. Çok küçük zannettiğimiz ameller vardır ki bu amel Allah'ın rızasını kazanmaya vesile olur. Çok da büyük zannettiğimiz ameller vardır ki hiçbir sevap kazanılamaz. Allah'ın rızasının neyde olduğunu bilemeyiz.

Bir fahişe kadın susuz kalmış köpeğe su vermesi ile Allah'ın rızasını kazanmış ve cennetlik olmuştur. Hz. Peygamber (asm) bunu şöyle dile getirir:

"Bir fahişe, dilini çıkarmış solur vaziyette kuyunun çevresinde dolaşan bir köpeğe pabucuyla kuyudan su çıkarıp içirdiği için cennete gitti..." (Müslim, Selâm, 14).

İşte bu amel, fahişe bir kadının tövbe ederek namuslu bir kadın olmasına ve Allah'ın rızasına uygun yaşamasına vesile olmuştur.