Bir erkek ölmüş eşine bakamazmış; bu doğru mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hanefiler, kadın vefat edince kocanın iddeti olmadığı için evliliğin sona erdiğini ve kadının, arada nikâh bağı kal­madığından kocasına yabancı olduğunu düşünerek, erke­ğin ölen karısını yıkamasının caiz olmayacağını söyle­mişlerdir. Yalnız yüzüne bakmasına ve el değdirmeden ölüsünü görmesine cevaz vermişlerdir.(lbn Âbidin)

İmam Şafi, (İbnü'l-Hümâm) ve diğer fakihlerin çoğu, kocanın da ölmüş olan karısını yıkayabileceği hükmünü benimsemişlerdir. Delilleri, Hz. Ali (ra)'nin Hz. Fâtıma (ra)'yı yıkamış olması ve Hz. Peygamber (asm)'in de Hz. Âişe validemize:

"Benden önce ölürsen seni ben yıkar ve kefenlerim." buyurmasıdır.(S. Sabık F. Sûnne, c. I, s. 576.)

Hanefiler bu haberdeki durumun hususi olduğunu belirterek, "yıka­yacak başka kimse bulunmasa bile kadını kocası yıkayamaz, ancak teyemmüm verir" demişlerdir.