Bir erkek, evlendiği kadının çocuklarına karşı sorumlu mu?

Soru Detayı

- Dul ve çocuklu bir kadınla evlenen bir erkeğin, evlendiği dul kadının çocuklarına karşı sorumlulukları var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Dul kadınla bekâr erkek, dul erkekle bekâr kız evlenebilir. Yaş farkının fazla olmamasına, önceki evliliğin kalıntılarının yenisini kötü etkilemeyecek olmasına dikkat edilmelidir.

Bir erkek, evlendiği kadının başkasından olan çocuklarına bakmak zorunda değildir, yani bakmadığında günahkâr olmaz. Ancak onlara kendi çocukları gibi sahip çıkması sünnettir, böylece Peygamber (asm) Efendimize uymuş olur; hem sünnete uymuş, eşini ve çocukları memnun etmiş olur hem de onlar için yapacağı maddi ve manevi hizmetler kendisi için sadaka olur.

Bu durumda karar verirken empati yapılması güzel olur. Örneğin sizin çocuklarınız olsaydı, evleneceğiniz kadının onlara nasıl davranması ister idiyseniz, siz de onun çocuklarına öyle davranın.

Şu hadis her konuda olduğu gibi bu konuda da bizim ölçümüz olmalı:

"Nefsimi elinde tutan Allah'a yemin ederim ki, bir kişi hayırdan kendisi için istediğini, Müslüman kardeşi için de istemedikçe mükemmel bir şekilde iman etmiş olmaz." (İmam Ahmed b. Hanbel, El-Müsned, el-Fethu’r-Rabbani Tertibi, Ensar Yayıncılık: 1/113)