Bir erkek çocuk bir kadından süt emiyor. Yıllar sonra süt emen erkeğin oğlu ile emziren kadının kızı evlenebilir mi? Yani bir kişinin babası, evlenmek istediği kızın annesinden süt emmiş ise süt akrabalığı meydana gelir mi? (süt hala, süt dayı)

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bahsettiğiniz durumda evlenmek caiz değildir. Çünkü babanın süt kardeşi çocuğun süt halasıdır. Çocuğun (bir erkeğin) süt halasıyla evlenmesi caiz değildir.

Bir erkek çocuk bir kadından süt emiyor, ilerki yıllarda süt emen erkeğin oğlu, emziren kadının kızıyla evlenemez, çünkü süt akrabalık oluşmuştur.

Ali Efendi Fetvalarından: "Süt kızkardeşinin emzirdiği bir kızla evlenmek caiz olmaz." (H.Ec. 1/47)

Açıklama:

Çünkü o kimse, bu kızın süt dayısı olmaktadır. Nesep itibariyle dayı ile evlenmek haram olduğu gibi, süt cihetiyle de haramdır.