Bir bölgenin değerleneceğini bilen görevli, oradan arsa alması caiz midir?

Soru Detayı
Belediyede çalışan ve bir bölgenin değerleneceğini işiten bir kişi, (vatandaşın bu konuda resmi bir duyumu olmadan önce) o bölgeden arsa alması caiz midir? Veya tanıdıkları vasıtasıyla gayriresmî olarak bir bilgi edinerek, piyasada başarılı olmak caiz midir?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir konuda, önceden haber alıp fırsatları değerlendirmek caizdir. Ancak başkasının haber almasını engelleyip menfaatleri elde ettikten sonra halka haber vermek doğru olmaz. Bu konuda bilhassa bu işten sorumlu olan görevli ve memurlar mesul olur.

Bu konularda vicdana danışarak hareket edilmesini tavsiye ederiz.