Bir bayanın pilot olmasında haram ölçütleri nelerdir?

Soru Detayı

- Haram mıdır?
- Bayan hangi koşullarda çalışabilir?
- Bayanın çalışmasındaki hudutlar nelerdir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir bayanın nakil araçlarını kullanmayı öğrenmesi ve gerektiğinde kullanması caizdir.

İslam'da kadın, aç ve açık kalmamak için mecburen çalışma durumunda kalmamalı, erkek yakınları onun temel ihtiyaçlarını karşılamalıdır, bu onlara borçtur.

Kadın yaşamak için mecbur kalmaksızın çeşitli meşru sebeplerle çalışabilir, üretebilir, toplumun ihtiyaçlarının karşılanmasına katkıda bulunabilir.