İkinci eşi ayırmak günah mı?

Soru Detayı

- Bir kadın, ikinci evlilik yapan kocasını, o kadından ayırmak istese günahkar olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evet, ikinci eş de olsa kocayı ondan ayırmak için birinci eşin bir şeyler yapması caiz değildir, günahkâr olur.

Birden fazla evlenmeyi düşünen erkek, eşler arasında davranış, geceleme, adalet, giyim, ihtiyaçları giderme ve diğer konularda aralarında hiçbir fark gözetmeyeceği konusunda kesin kararlı ise ve ikinci bir evliliğe ihtiyaç hissediyorsa evlenmesi caizdir. Aksi durumda ise nikâhın geçerliliğine mâni olmasa bile adaleti tesis etmediği için günaha girmiş olur. Eğer bu şartlara riayet etmezse haram işlemiş ve kul hakkına tecavüz etmiş olur.

Allah, Kur'an-ı Kerim'de birden fazla evliliğe müsaade etmiştir. Ancak adaletli olunamayacak durumlarda tek evliliğin yapılmasını istemiştir.

Bu nedenle gerekli olmadıkça birden fazla evliliğin doğru olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Çünkü birden fazla evlilik durumunda eşit davranmanın nerdeyse imkânsız olduğunu, en azından çok zor olduğunu ve her erkeğin işi olmadığını görmekteyiz.

Özetle; bir kadın, ikinci evlilik yapmak isteyen kocasını, helal ve meşru yollarla engellemeye çalışabilir, ancak evlilik yapılmışsa, onları ayırmak için bir şey yapması helal olmaz, günahtır.