Bir bayan olarak çok az olan kaşlarımı ve kirpiklerimi, modern tıpta uygulanan iğne ile kalıcı kaş ve kirpik yaptırabilir miyim? Dinen bu caiz midir?

Tarih: 01.06.2010 - 00:00 | Güncelleme:

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bildiğiniz gibi, dövme yaptırmak caiz değildir. Hadiste bunu yapanlar lanetlenmiştir.(bk. Müslim, Libas, 119-120). İmam Nevevî’nin bildirdiğine göre, bedenine dövme yaptıran da, dövmeyi yapan da  günah işlemiş olur.

Bu haram işi yapan kimsenin mümkün ise, onu en kısa zamanda kazdırıp çıkarması gerekir. Kazınması durumunda, organlarına / bedenine ciddi bir zarar vermesi söz konusu ise, bu takdirde ciddi bir tövbe ile günahtan arınmaya çalışması gerekir.(bk. Nevevî, ilgili hadisin şerhi).

Bir çok sarışın kimsenin kaşları yok denecek kadar azdır veya görünmeyecek kadar renksizdir. Siz de kendinizi öylelerden biri olarak görebilirsiniz. Bunun çok fazla abartılacak bir kusur olmadığını düşünüyoruz.

Ahiret saadetini riske edecek davranışlardan kaçınmak, manevî bir kahramanlıktır. Ne olur, fani, geçici bir zevk uğruna “kaşı yaparken, gözü çıkarmayalım!”

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun