"Benim ümmetime bir zaman gelecek ki, Allah´a yalnız Ramazan ayında ibadet edecek. Böyle oldu mu ilmi, hilmi ve rahmeti olmayan bir hükümdarı Allah onlara musallat eder." hadisini açıklar mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu hadis rivayetinin kaynağı için bk. Mahmud b. İsmail el-hayrebeytî, ed-durretu’l-ğarrau fi nasihati’s-salatîn ve’l-kudati ve’l-ümra, -Riyad, 1417/1996-s.179. Ayrıca bir Şia kaynağı olan “Kitabbu mietani ve hamsune alameten...” nin 79. sayfasında da bu ifadeye yer verilmiştir.

Bu hadis rivayetiyle ilgili hadis kaynaklarında herhangi bir bilgiye rastlayamadık. Yukarıdaki kaynaklarda da asıl kaynağına işaret edilmemiştir.

Bununla beraber, bu hadisten şunu anlayabiliriz:

Bir zaman gelecek Müslümanlar sadece ramazan ayında tam ibadet ederler. Diğer aylarda İslam’ın emir ve yasaklarını bir tarafa bırakıp, kendi heva ve heveslerine göre hareket ederler.

Bu yüzden Allah’ın gazabını celp ederler. Ve bir ceza olarak başlarına Allah’tan korkmaz, merhametsiz, katı yürekli, şefkatin kokusunu bilmez, idareye ehil olmayan cahil ve de despot adamları başlarına hükümdar, devlet işlerinde yetkili yapar da onları perişan eder...