Belli bir yaşa kadar yaşayıp sonradan deliren kişinin delirdiği günden sonraki yaşımnıdan sorguya çekilecek mi?

Soru Detayı
Belli bir yaşa kadar yaşayıp sonradan deliren kişinin delirdiği günden sonraki yaşımnıdan sorguya çekilecek mi?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir insan şayet büluğ çağından evvel deli olmuş veya ölmüş ise, bunun herhangi bir mesuliyeti yoktur. Fakat büluğ çağından sonra deli olmuş veya ölmüş ise, o andaki durumuna göre muamele görecek. Yani deli olmuş birisi, hangi yaşta deli olmuş ise, o zaman ölmüş gibi ahirette muamele görecektir. Ayrıca bu hastalığından dolayı da geçmiş günahlarına keffaret söz konusudur.