Belli bir oran veren ticaret şirketine yatırım yapmak caiz mi?

Soru Detayı

- Bu mudarebe helal olur mu?
- Bir şirket var çeşitli sağlık ürünleri satıyor. Bu şirket aynı zamanda yatırım şirketi. Helal ticaret sertifikası bulunuyor. Birçok kişiden para topluyor ve bu paralarla ticaret yapıyor yani ürün alıyor satıyor veyahut başka şirketlere yatırıyor borsaya mesela. Ve bize diyor ki “yatırdığınız paranın her ay %5 ini size veriyoruz ve sene sonunda ana paranızı takdim ediyoruz” (çeşitli sözleşmeleri var 12 aylık imza atıyoruz)
- Bu şirkete yatırım yapmak caiz mi?
- Helal sertifikası olduğu için yatırmayı düşünüyorum öğrenciyim ama önce size danışmak istedim biraz aciliyeti var ona göre paramı başka bir yere harcayacağım?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Böyle bir işlem caiz değildir.

Mudarebe şirketinde parayı veren kâra ve zarara katılır, parayı işleten de basiretli bir tacir gibi hareket ettiği sürece zarara katılmaz, kâra katılır.

Para yatırana önceden belli bir kâr vermek veya bağlayıcı şekilde vaad etmek (taahhütte bulunmak) caiz değildir.

Sonradan mahsuplaşmak üzere avans verilse, yıl sonunda kârdan ve bu yetmiyorsa ana paradan önceki ödemeler düşülse ve geri kalan ödense caiz olur.