Belediye, polis, asker, MİT, itfaiye, Kızılay gibi kurumlara zekat ve fitre verilebilir mi?

Soru Detayı

- Örneğin bazı belediyeler zekat ve fitrelerinizi bize verin diye kampanya yapıyor ve şöyle diyor:
"Bunun kanunda yeri vardır. Bunun aksini kimse inkar edemez. Bununla ilgili de kimsenin fetva vermesine gerek yok!"

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu, her tarafı eğri soruya cevap vermeye de gerek yok.

Ama yine de verelim:

Bu ülkede kanunlar şeriata göre yapılmıyor ki, kanunda yeri olanın fetvaya ihtiyacı olmasın.

Biz Müslümanlar “laik düzende dinimizi yaşamaya” çalışıyoruz. Bu düzenin mecbur etmediği her konuda, dinimize ait olanın bilgisini ehlinden alıp uygulamakla yükümlüyüz.

Soruda sayılan kurumlara zekat verilmez; bunlara belediye veya devlet maaş veriyor, onu da vatandaşların vergilerinden ve başkaca gelirlerden elde ederek veriyor.

Belediyeler veya devlet mesela yalnızca bu sayılan kurumları ayırsa ve bunlar için bir fon oluştursa, bu fonda biriken para çalışanlara yetmese ve çalışanlar ihtiyaç içinde kalsalar, bu takdirde bu fonlara zekat fitre verilir. Halbuki durum böyle değildir. Devlet ve belediye genel bütçesinden ödeme yapıyor, gelir de bütçeye gidecek ve bütün giderlere katılacak.