Bekârların nefislerini dizginlemesi için oruç tutmaları hakkında bilgi verir misiniz?

Soru Detayı
Evlenmemiş bekâr erkekler için nefsi şehvetlerine hakim olmak için oruç tutmaları söylenmiş. Bu orucun mahiyeti nedir, günde iki öğün yemek mi tek öğün yemek mi ve evlenene kadar yıllarca tutulacak bir oruç mu?..
Cevap

Değerli kardeşimiz,

İnsan nefsini dizginleyen en önemli etkenlerden birisi de oruçtur. Özellikle açlık insanın nefsin tam terbiye etmekte ve onun kötü hislerini kırmaktadır. Bunu bilen Peygamberimiz (asm) şehevi hislerine hakim olmakta zorlanan kişilere oruç tutmayı tavsiye etmektedir.

Oruç imsak vakti girmekle başlar ve akşam vakti ile biter. Bu orucu devamlı tutmak mecburiyetinde değiliz. Özellikle şehevi duygularımızın galeyana geldiği dönemlerde tutmamız isabetli olur. Böylece haramlardan uzak kalmış oluruz.