Bebeğe isim koymak kimin hakkıdır annenin mi babanın mı?

Soru Detayı

- Bebeğe isim konulmasının kimin hakkı olduğu konusunda ayet, hadis veya içtihat var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Çocuğa isim koymak ayet ve hadislerde bir görev olarak açıkça bir kimseye tahsis edilmemiştir. Buna göre;

- Ailenin reisi olan baba çocuğun annesi olan eşi ile birlikte anlaşarak bir isim koymaları en makul ve en makbul olanıdır. Her ikisinin arzuları farklı olduğu takdirde, bir orta yolu bulup onda anlaşmaları İslamî ve insanî bir davranıştır.

- Eğer eşler arasında bir dargınlık ve münakaşadan dolayı bir araya gelmeleri söz konusu olmuyorsa, bu takdirde önceliği babaya vermek İslam ahlakına ve insan erdemine daha uygun olur. Çünkü:

“Çocukları babalarına dayandırarak çağırın, bu Allah katında en adil bir yöntemdir.” (Ahzab, 33/5)

mealindeki ayette de ailenin merkezinde baba esas alınmıştır.

- İnsanlık camiasında tarih boyunca çocukların nesebi babalarla anılmıştır. Bu da isimlendirme noktasında anlaşmanın mümkün olmadığı yerde önceliğin babaya ait olduğunu göstermektedir.

Çocuğa isim verme konusunda ciddi bir anlaşmazlık çıkar ve bu durum aileye zarar verecek boyuta gelirse, anne-baba kendi ailelerinden güvenilir birer kişi seçerek hakeme gidilebilir ve onların vereceği karara uyulur.