Bazı sünnetler, şahsi farzlardan daha ehemmiyetli olabilir mi?

Soru Detayı

- Bazı nafile nevinden olan sünnetler şahsi farzlardan daha ehemmiyetlidir, diyor 11. Lema’nın 6. Nüktesinde.
- Bu konuda açıklama ve örnek verebilir misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Nafile nevinden olan sünnetlerden maksat, “Şeair-i İslam/İslam’ın şiarı, nişanesi” olan sünnetlerdir. Bu tür sünnetler, toplumun bütün müslüman kesimlerini ilgilendirdiği için Allah hakkı ile birlikte kul hakkını da ihtiva etmektedir. Bu açıdan şahsi farzlardan daha önemli sayılmıştır.

- Konuyla ilgili Bediüzzaman’ın şu ifadeleri çok açıklayıcıdır:

“Nasıl 'hukuk-u şahsiye' ve bir nevi hukukullah sayılan 'hukuk-u umumiye' namıyla iki nevi hukuk var; öyle de: Mesail-i şer'iyede bir kısım mesail, eşhasa taalluk eder; bir kısım, umuma, umumiyet itibariyle taalluk eder ki; onlara 'Şeair-i İslâmiye' tabir edilir.”

“Bu şeairin umuma taalluku cihetiyle umum onda hissedardır. Umumun rızası olmazsa onlara ilişmek, umumun hukukuna tecavüzdür. O şeairin en cüz'îsi (sünnet kabîlinden bir mes'elesi) en büyük bir mes'ele hükmünde nazar-ı ehemmiyettedir. Doğrudan doğruya umum âlem-i İslâma taalluk ettiği gibi; Asr-ı Saadetten şimdiye kadar bütün eazım-ı İslâmın bağlandığı o nuranî zincirleri koparmaya, tahrib ve tahrif etmeye çalışanlar ve yardım edenler düşünsünler ki, ne kadar dehşetli bir hataya düşüyorlar. Ve zerre miktar şuurları varsa, titresinler!..” (bk. Mektubat, s. 396 - 397)

Mesela, beş vakit namaz için okunan ezan müekked bir sünnettir. Fakat sünnet olmakla beraber, bütün toplumu ilgilendiren bir konuma sahiptir. Çünkü, “Ezanın şehadetleri dinin temelidir; İslam’ın şiarıdır, nişanesidir.” Ezanın okunduğu bir yerin Müslüman olduğuna hükmedilir.

- Keza, tesbihlerin Arapça lisanıyla “Subhanellah, Elhamdülillah, Allahü ekber” diyerek tesbih yapmak, müekked bir sünnettir ve aynı zamanda bir şeairdir. Kim bu sesleri işitirse, -hangi milletten olursa olsun-, bunları okuyanların müslüman olduklarına hükmeder. Bunların bu yönü bütün Müslüman kamu oyunu  ilgilendirir.

Bu sebepledir ki, ezan gibi tesbihleri de Arapça aslının dışında bir dile tercüme ederek okumak bid'attir, dalalettir.