İbn Teymiye ve İbn Kayyım hakkındaki görüşünüz nedir?

Soru Detayı

- Bazı sitelerde İbn Teymiye ve İbn Kayyım gibi alimlere saldırıyorlar, hatta kafir diyecek kadar ileri gidenler var; sizin görüşünüz nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Onları tekfir edenler, hadlerini aşan kimselerdir. Gerek İbn Teymiyye, gerek talebesi İbn Kayyım birer ilim adamıdır ve İslam’a hizmet etmişlerdir.

Bazı konularda âlimlerin cumhuruna aykırı görüşlerinin olması, onları İslam’ın dışına itmeye neden olamaz. İhtiyatlı ve akıllı bir mümin, bu zatların cumhur-u ülemaya aykırı fikirlerini kabul etmediği gibi, onlara karşı cahilce kullanılan tekfir mekanizmalarını da nefretle karşılar.

O âlimlerin yanlışlarını düşünüp onlara hücum etmek yerine, kendi doğrularımızı pekiştirmek ve onları ispat etmekle meşgul olmalıyız. Başkasının noksanlıkları bizi fazla ilgilendirmemelidir. “Allah, bir kimseye hayır murat ederse onu kendi kusurlarıyla meşgul eder.”  [bk. Münavi, Feyzü’l-Kadir 1/ 272 (419); Aclunî, Keşfu'l- Hafa 1/ 78] mealindeki nebevî irşat rehberimiz olmalıdır.