Bazı günahlara niçin ceza uygulanır?

Soru Detayı

- Bazı günahlara ceza uygulanmasının sebebi nedir?
- Allah Teala'nın ilminde ve hukukunda kişi günah ve suç işlediğinde pişmanlık duyarsa, dünya ve ahiret hayatında temize çıkar. Ama mesela zina ederse pişman da olsa dünya hayatında ağır bir ceza görür?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

1. İnsanlara uygulanan had cezaları Allah Teala'nın koyduğu kanunlardır. Bu bakımdan had cezasının uygulanması ile Allah'ın emirleri yerine getirilmiş olur.

2. Kişiye uygulanan had cezası onun günahlarına kefaret olur. Peygamber Efendimiz (asm);

"Yazık sana, çık git, Allah'a tövbe ve istiğfar et." buyurdu. Mâiz, pek uzaklaşmadan geri döndü ve "Ey Allah'ın Resulu! Beni temizle." dedi. Hz. Peygamber (asm) aynı sözlerle üç defa daha geri gönderdi. Dördüncü ikrarında "Seni hangi konuda temizleyeyim?" diye sordu. Mâiz; "Zinadan!.." dedi. Hz. Peygamber (asm) "Bunda akıl hastalığı var mıdır?" diye sordu. Böyle bir rahatsızlığı olmadığını söylediler. "Şarap içmiş olabilir mi?" diye sordu. Bir adam kalkıp içki kontrolü yaptı. Onda şarap kokusu tesbit edemedi. Hz. Peygamber (asm) tekrar "Sen zina ettin mi?" diye sordu. Mâiz "Evet!.." cevabını verdi. Artık emir buyurdular ve Mâiz recmedildi."

"Recimden sonra onun hakkında sahabiler iki kısma ayrıldılar. Bir bölümü Mâiz'in helak olduğunu, başka bir grup ise onun en faziletli tövbeyi yaptığını söylediler. Bu farklı yaklaşım üç gün sürdü. Daha sonra yanlarına gelen Resulullah (asm) "Mâiz b. Mâlik için dua edin." buyurdu. "Allah Mâiz'e mağfiret eylesin." dediler. Hz. Peygamber (asm) şöyle buyurdu: "Mâiz öyle bir tövbe etti ki, bu tövbe bir ümmet arasında paylaştırılırsa onlara yeterdi." (Müslim, Hudûd, 22; eş-Şevkânî, Neylül-Evtâr, VII, 95,109; ez-Zeylaî, Nasbu'r-Râye, III, 314 vd.).

3. Had cezası uygulanan günahlar dışındaki haramlara da tazir cezası verilmektedir. Mesela, yalan söyleyen kişilerin şahitlik yapmaması, namaz kılmayanın hapsedilmesi gibi.

4. Bazı günahlara bu dünyada ceza verilmese de tövbe etmese de ahirette büyük cezalara çarptırılacaktır.