BAYANIN KALKTIĞI OTURAĞA OTURMAK

Soru Detayı

BİR SOHBET ESNASINDA, 'BİR BAYANIN OTURDUĞU YERDEKİ SICAKLIĞI GİTMEDEN BİR ERKEĞİN ORAYA OTURMASI ONUNLA ZİNA ETMEK OLDUĞUNU SÖYLEDİ. AYRICA BÖYLE BİR HADİS OLDUĞUNU SÖYLEDİ. PEYGAMBERİMİZİN BU BAĞLAMDA BİR HADİSİ VAR MIDIR? BÖYKE KALABALIK BİR ŞEHİRDE YAŞAYAN BİZLER NASIL HAREKET ETMELİYİZ?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İlgili rivayet sahih değildir. İbn Hıbban, bu rivayetin senedinde geçen Şuayb isimli ravinin rivayetleriyle amel edilemeyeceği ifade etmiştir. (bk. İbnü’l-cevzi, Mevzuat, 2/255; )

Erkek veya kadın bir kimsenin daha önce oturduğu koltuğa veya sandalyeye oturmak caizdir, bir sakıncası yoktur.

Buna göre, kadının oturduğu yere -soğumadan- erkeğin oturması zina değildir. Ancak istirahat için değil, sırf şehvet ve lezzet kasdıyla yerine oturan kimse kötü niyetinden dolayı mesuldür. (Halil Günenç, Günümüz Meselelerine Fetvalar, 2/679)