Başka dinden birilerinin işini yapmak caiz midir?

Soru Detayı

- Ben video montajı yapıyorum. Ve yurtdışına çalışmak istiyorum. Bu konuda Hristiyanların veya başka dinde olanların evlilik videolarını veya yılbaşı videolarını veya onlara ait kültürleri montajlama (düzenleme) konusunda tereddütte kaldım. Bunun dinen bir sakıncası var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Dinen ticareti haram olmayan bir ürünün üretilmesinde ve bunun gayrimüslimlere satılmasında bir sakınca yoktur.

Ancak içeriğinde Hristiyanlık, Yahudilik, Hinduizm ve Budizm gibi dinlerin sembollerinin resmedildiği ya da bunlara ait dini merasimlerin konu edildiği kayıtları üretmek ve satmak caiz olmaz.

Zira yapılan bu iş, Kuran’ın reddetmiş olduğu bir inancın (Nisa 4/157) sembolünü üretmek, tasarımını yapmak o inancın yayılmasına, reklamının yapılmasına vesile olmak demektir.