Başıma gelen garip bir olayda "Allah'tan bir haber bu bana..." diye yorum yapmak günah mı? Kalp gözü açık olmak ne demektir; kimlerin kalp gözü açılır?

Soru Detayı
Bazen anlam veremediğim olaylarla karşı karşıya geliyorum. Bunda kendi kendime yorum çıkarmak ne kadar doğru? Diğer sorum ise, kalp gözü açık olmak ne demektir; kimlerin kalp gözü açılır?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hiçbir şey tesadüfi ve başıboş değildir. Her şeyde bir hikmet vardır. Allah sevdiği kullarını başlarına gelen hadiselerle uyarabilir, sakındırabilir. Ancak "Allah'tan haber alıyorum." şeklinde abartılı tabirler kullanmak doğru değildir. Fakat her şeyde ibret alınacak yönler bulunur.

Kalp gözü, maneviyat gözü anlamında kullanılmaktadır. Yani insanın maddi alemden başka, manevi alemlere nüfuz edebilmesidir. Bu, hem bir ihsan-ı ilahi hem de insanın gayret ve çalışmasına bağlı olan bir mertebedir. Dolayısıyla kalp gözü açık olan insanlar, normal insanların görmediği bir çok şeyi görürler ve işitirler.

Mesela "ehl-i keşfel kubur" dediğimiz mübarek zatlar, ölen şahısların imanlı veya imansız gittiklerini -Allah'ın izni ile- görebilirler. Günümüzde ve her zaman bu gibi kutlu insanların bulunduğuna kanaatimiz vardır. Fakat bunları herkes bilmeyebilir.

Kalp gözü açık olan insanlar her an her şeyi göremezler; Allah'ın izin verdiği şeyleri ancak görebilirler.