Bandana ile namaz kılmak caiz mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

"Bandana" Fransızca kökenli bir kelime olup, başı değişik biçimlerde bağlamak amacıyla kullanılan büyük mendil anlamına gelir.

Namazın farzlarından birisi de setr-i avrettir, namazda örtülmesi gereken yerleri örtmektir.

Erkeklerin bandana ile namaz kılmasının bir sakıncası yoktur.

Kadınlar için de başörtüsü şartlarını taşımak kaydıyla, bandana takarak namaz kılmakta dinen herhangi bir sakınca yoktur.

Kadının namaza durmadan önce örtmesi gereken yerleri; eli, yüzü ve ayaklarının dışında bütün bedenidir. Bazı müçtehitlere göre hanımın ayakları da avretten sayıldığından, namaz kılarken ayaklarını kapatması gerekir.