Kadınların kendi aralarındaki avret / açılmaması gereken yerlerin, göbek ile diz arası olduğu, hangi ayette bildirilmiştir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu konuyu açıkça beyan eden bir ayet yoktur. Alimler, bu konudaki ilgili hükümleri Nur Suresi'nin 31. ayeti ile bazı  hadislerden -kıyas yoluyla- istinbat etmişlerdir. Farklı görüşte olmaları da bunu göstermektedir.

Hanefî ve Şafiî alimlerine göre, kadınların kendi aralarındaki avret / açılmaması gereken yerleri göbek ile diz arasıdır. Malikî ve Hanbeli alimlerine göre, yüz, boyun, eller, ayaklar dışında bütün bedeni avrettir. Hanbeliler ayrıca bacakları da avret saymamışlardır. Bu mezheplere göre, kadının -nikahı düşmeyen- yakınları yanındaki avret ölçüleri de budur. (bk. V. Zuhaylî, el-Fıkhu’l-İslamî,1/595)