"Bana bu yiyeceği yediren ve … derse, geçmiş günahları af olur." hadisi doğru mudur?

Soru Detayı

"Bana bu yiyeceği yediren ve tarafımdan hiçbir güç ve kuvvet olmadan bunu bana rızık kılan Allah'a hamdolsun, derse, geçmiş günahları affolunur."
- Böyle bir hadis var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu dua aslı ile şöyledir:

  "Elhamdu lillahillezi et'ameni, hazatta'ame ve rezekanihi min ğayri havlin minni vela kuvvetin."

Muâz İbnu Enes (radıyallâhu anh) anlatıyor:

"Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki:

"Kim bir şey yer ve 'Bana bu yiyeceği yediren ve tarafımdan hiçbir güç ve kuvvet olmadan bunu bana rızık kılan Allah'a hamdolsun.' derse, geçmiş günahları affolunur." (Ebû Dâvud, Libâs 1; Tirmizî, Da'avât 75; İbnu Mâce, Et'ime 16)

(Prof. Dr. İbrahim Canan, Kütüb-i Sitte)