Ayete’l-Kürsi duasını okuyan yetmiş milyar sevap mı kazanır?

Soru Detayı

- Bir kitapta Ayete’l-Kürsi duası gördüm. Kaynakları (Hakim Tirmizi, Nevadiru’l-Usul, bab: 255, 3/267; Suyuti, Camiul-ehadis, no: 412, 1/23)
- Müthiş sevap vaat ediliyor. Her saat başı 70 milyar sevap vaat ediliyor.
- Bu rivayetin kaynağı, sıhhati ve tam manası nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Rivayetin kaynağı:

- İlgili rivayetin kaynağı: el-Hakim et-Tirmizi, Nevadiru’l-Usul, 3/267.

- Başka bir kaynakta bu rivayet, Ehl-i kitaptan Müslüman olmuş bir adam şöyle bir olay anlatır, diyerek başlar ve Hz. Musa’nın böyle bir olay yaşadığı söylenir. (bk. el-Gâfiki, Lemehatü'l-Envar, Daru'l-Beşairi'l-İslamiyye, Beyrut, 1997, 1/661-662)

Sıhhati:

- Bu rivayet -hem metnin rekaketi, hem senedin sekameti bakımından- çok zayıf olduğu kabul edilmiştir. (bk. Camiu’l-ahadisi’l-kudsiyeti, Kısmu’d-daifi ve’l-mevdu; Risaletûl-İslam, Havassu Ayeti’l-Kürsi)

Arapçası:

وَقَالَ جِبْرَائِيل عَلَيْهِ السَّلَام لمُوسَى عَلَيْهِ السَّلَام إِن رَبك يَقُول من قَالَ فِي دبر كل صَلَاة مَكْتُوبَة مرّة وَاحِدَة اللَّهُمَّ إِنِّي أقدم إِلَيْك بَين يَدي كل نفس ولمحة ولحظة وطرفة يطرف بهَا أهل السَّمَوَات وَأهل الأَرْض وكل شَيْء هُوَ من علمك كَائِن أَو قد كَانَ أقدم إِلَيْك بَين يَدي ذَلِك كُله الله لَا إِلَه إِلَّا هُوَ الْحَيّ القيوم إِلَى آخرهَا فَإِن اللَّيْل وَالنَّهَار أَربع وَعِشْرُونَ سَاعَة لَيْسَ مِنْهَا سَاعَة إِلَّا يصعد إِلَيّ مِنْهُ سَبْعُونَ ألف ألف حَسَنَة حَتَّى ينْفخ فِي الصُّور وتشتغل الْمَلَائِكَة

Manası:

“İmran oğlu Mûsa aleyhisselâm bir kere Cebrâil aleyhisselâm ile görüştüğünde O'na: 'Âyet-el-Kûrsî’yi ne kadar okuyana ne kadar sevâp var?' diye sordu."

"Cebrâil aleyhisselâm da Ayetû’l-Kürsi hakkında öyle mükafatlardan bahsetti ki, Musa aleyhisselam bu ecirleri kazandıracak kadar okuyamayacağını anlayınca, Allah Teala'dan kendisini bu sevap ve faziletleri kazanmaktan aciz bırakmamasını istedi."

"Sonra Cebrâil aleyhisselâm tekrar Mûsa aleyhisselâm'a gelerek, O'na:

“Her kim, farz namazının peşinden bir kere: اَللَّهُمَّ إِنِّى أُقَدِّمُ إِلَيْكَ بَيْنَ يَدَىْ كُلِّ نَفَسٍ وَ لَمْحَةٍ وَلَحْظَةٍ وَ طَرْفَةٍ يَطرِفُ بِهَا أَهْلُ السَّمَاوَاتِ وَ أَهْلُ الْاَرْضِ وَكُلِّ شَىْءٍ هُوَ فِى عِلْمِكَ كَائِنٌ اَوْقَدْ كَانَ أُقَدِّمُ إِلَيْكَ بَيْنَ يَدَىْ ذَلِكَ كُلِّهِ

‘Allahümme inni ükaddimü ileyke beyne yedey külli nefesin ve lemhatin ve lahzatin ve tarfetin yatrifü bihâ ehlüssemâvâti ve ehlül ardi ve külli şey’in hüve fi îlmike kâinün ev kad kâne. Ükaddimü ileyke beyne yedey zelike küllih’

“Allâh'ım! Ben sana her nefes, her an ve her sâniye, gök ve yer ehlinin her göz açıp kapayışından ve (senin) ilminde olacağını bilip de şuan mevcut olan, istikbalde (ilerde) mevcut olacak veya evvelce geçmiş olan her şeyden evvel (sana) Âyet-el-Kûrsî’yi takdim ediyorum.”

deyip (ardından da) Ayetû’l-Kürsî’yi sonuna kadar okursa, yirmi dört saat olan gece ve gündüzün her saatinde, o kulumdan Bana 70 milyar hasene (sevap) yükselir ve (İsrâfil Aleyhisselâm tarafından) Sûra üfleninceye kadar, melekler onun sevâbını yazmakla meşgûl olurlar.” buyurdu.

Tekrar ifade edelim ki, bu rivayet son derece zayıftır.

İlave bilgi içi tıklayınız:

İbadetlere vadedilen netice ve sevaplara kavuşmanın şartları ...