Ayet ve hadis ışığında gerçek adam olmak için neler tavsiye ediliyor?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslam’da tavsiye edilenler, Allah’ın emir ve yasaklarına riayet etmektir. Küçük yaştan itibaren Kur’an’la haşr-u neşr olmaktır...

Bundan sonraki işleri belli bir sıraya koymak gerekirse, önce iman esaslarını hakkıyla öğrenip hazmetmek.. Sonra, büyük günahlar başta olmak üzere haramlardan sakınmak; başta namaz olmak üzere, dinî vecibelerimiz olan farzları yerine getirmek..

Bunları ekmek gibi, su gibi bir ihtiyaç olduğunu idrak etmeye çalışmak..

Tefekkür ve düşünce dünyasına önemli yer vermek... Bu tefekkürü doğru yapmak için doğru kaynakları okumak...

Bu asırda özellikle günahlardan sakınmak çok daha önem arz etmektedir... Bu gibi haramlara ve suçlara bulaşmamak için güzel atmosferlerde olmaya özen göstermek..

Denilir ki, insanı en çok cehenneme sevk eden şunlardır: kötü çevre, kötü arkadaş, şeytan, nefis,.. Nefis ve şeytanın başarılı olmaları mevcut atmosferin müsait olmasına bağlıdır. Atmosferin günahlara müsait olması ise, onun kötü bir çevre olmasından kaynaklanmaktır.

Buna göre, samimi olarak Allah’ın emir ve yasaklarına riayet etmek istiyorsak; dini bütün, gayretli, şuurlu, bilgili, samimî müminlerin bulunduğu bir çevreyi mesken edinelim.

Soruda geçen konunun canlı cevabı ise, Allah'ın Elçisi Peygamberimiz Hz. Muhammed aleyhissalatü vesselamın hayatıdır.

Bu söylediklerimiz, işin özetinin özetidir.